Codzienna dawka wiadomości potrzebnych Ci do odniesienia sukcesu!

wtorek, 5 czerwca 2012

Przekonania osób nie-asertywnych

Przekonania osób nie-asertywnych

Autorem artykułu jest Tomasz Mocny

Asertywność jest sporym problemem dla wielu ludzi (a szczególnie kobiet). Według mnie przyczyny większości problemów tego typu biorą się z błędnych przekonań, jakie takie osoby w sobie noszą. 
Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, jakie to są przekonania.
1. „Inni są ważniejsi niż ja” – wiele takich osób traktuje innych, jakby ich potrzeby były ważniejsze. Jest to prawdopodobnie związane z jakimś rodzajem zaburzenia poczucia własnej wartości. Przejawia się to w taki sposób, że najpierw starają się upewnić, że potrzeby drugiej strony są zaspokojone i dopiero wtedy ewentualnie dają sobie prawo do spełnienia własnych potrzeb.
2. Zaburzenia poczucia własnego terytorium psychologicznego. Każdy człowiek ma naturalne, wpisane w siebie poczucie pewnej przestrzeni, która do niego należy. Oczywiście różnimy się i u jednych może być ona większa, a u innych mniejsza, ale osoby mające problem z brakiem asertywności mają to poczucie bardzo silnie zaburzone – na tyle, że pozwalają, by inni dysponowali ich czasem i życiem. Nie mają wykształconego poczucia granic osobistych, a jeśli są jakoś wykształcone, to są znacząco przesunięte ‘do wewnątrz’.
3. „Nie chcę żeby jej było przykro” – coś podobnego możemy często usłyszeć od osób mających problemy z asertywnością. Tacy ludzie biorą odpowiedzialność za to, co od nich nie zależy – na przykład za to, czy komuś będzie przykro, albo, że ktoś się poczuje źle. Pod pozorem troski o innych kryje się tu niezwykle toksyczne przekonanie, że inni sobie sami nie radzą, że bez nas oni sami nie zadbają o swój dobrostan. Jeśli się temu bliżej przyjrzymy, to widzimy wyraźną zbieżność z syndromem Matki-Polki.
4. Ostatni punkt to wiara, że wszyscy ludzie są dojrzali emocjonalnie i na pewno z każdym da się dogadać. To przekonanie sprawia, że kiedy taka osoba ma styczność z człowiekiem prymitywnym, to zwyczajnie nie potrafi sobie z nim poradzić.
Mając te przekonania zidentyfikowane, łatwiej nam będzie zmienić swoje zachowania na bardziej asertywne.
---
Autor zajmuje się komunikacją międzyludzką a w szczególności takim tematem jak szkolenia sprzedażowe - ponieważ najbardziej popularnym tematem jesli chodzi o umiejętności miękkie są właśnie szkolenia handlowe.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Share this post
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

4 komentarze

  1. Bardzo trafne spostrzeżenia na temat asertywności, które można wykorzystać przy okazji szkolenia dla firm. Uważam, że bycie asertywnym jest bardzo potrzebne, dlatego też warto wiedzieć, jak w sobie taką umiejętność rozwinąć, aby nie być marionetkami w rękach innych. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że problem dotyczy w równym stopniu i kobiet i mężczyzn. Plus taki, że asertywności można się nauczyć, grunt to chcieć i pracować nad sobą jak najwięcej i jak najcześciej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdy z nas chciałby być asertywny, operatywny, radzić sobie w każdej sytuacji. Ale takie jest życie że jesteśmy różni i dla każdego z nas jest miejsce w społeczeństwie. Nie bez powodu ta firma prowadzi działania mające na celu określenie osobowości i predyspozycji pracownika https://extended.tools/extended-disc-analiza-indywidualna/ . Tak aby nie tylko pod względem kompetencji umieścić go w odpowiednim miejscu w organizacji. Aby pracował maksymalnie wydajnie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Brak asertywności nie zawsze musi być wadą, wszystko zależy na jakie stanowisko chcemy się dostać i jaką pracę wykonywać. Kolejna sprawa to fakt, że jest to umiejętność którą można w jakiś sposób wypracować, kwestia chęci i prawidłowego podejścia.

    OdpowiedzUsuń

:) :-) :)) =)) :( :-( :(( :d :-d @-) :p :o :>) (o) [-( :-? (p) :-s (m) 8-) :-t :-b b-( :-# =p~ :-$ (b) (f) x-) (k) (h) (c) cheer

 
© Rozwój osobisty, Motywacja, Kariera, Finanse
Designed by BlogThietKe Cooperated with Duy Pham
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top